Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 100,00 EUR bez DPH a máte dopravu ZADARMO
04.02.2021

Fit so slnečným žiarením

Konzumácia príliš veľkého množstva zvýši náš objem a po zime sa môže dostaviť frustrácia, ak je zimný tuk s príchodom slnečných dní stále príliš viditeľný. U mnohých sa začína boj o figúru do bikín. V skutočnosti naše zimné priberanie nemajú na svedomí len sladkosti a nezdravé jedlo, ale existuje niekoľko biologických dôvodov, ktoré podporujú zimnú obezitu a uľahčujú jarné chudnutie.

 

Prečo sa tukové zásoby v zime vytvárajú rýchlejšie a prečo je chudnutie jednoduchšie s príchodom pekného počasia?

 

Už tisícročia je známe, že slnko má zásadný vplyv na naše zdravie a pohodu. My ľudia samozrejme chceme veriť, že máme všetko pod kontrolou a že môžeme ovplyvniť každú maličkosť v našom živote. Existujú ale niektoré okolnosti, nad ktorými nemáme kontrolu. Pretože skutočnosť, že nás kedysi oveľa viac ovládali vonkajšie podmienky sa dnes nedá úplne poprieť. Jedným z týchto faktorov je zmena ročných období, na ktoré naše telo reaguje. To isté platí mimochodom o rytme deň-noc. Oba majú špecifické účinky na náš organizmus. V noci keď je tma sa rýchlo unavíme. Ale v lete, keď vonku intenzívne a dlho svieti slnko sme všeobecne aktívnejší. Ak sa dni v zime skracujú a ochladzujú, má to vplyv na našu hormonálnu rovnováhu. Ukázalo sa, že aktivita sa mení dokonca aj v mozgu. Zmenená hormonálna rovnováha môže dokonca zvýšiť riziko depresie. To vedie mnohých ľudí k tomu, aby jedli viac. Okrem toho zimnú depresiu zvyčajne sprevádza nedostatok. Vedci nedávno zistili, že nedostatok slnečného žiarenia môže mať vplyv aj na hmotnosť.

 

Tukové bunky sa zmršťujú pod modrým svetlom

 

Vedci chceli zistiť, či je možné tukové bunky preprogramovať tak, aby pri ožarovaní svetlom produkovali inzulín. Namiesto toho zistili, že vďaka modrým slnečným lúčom sa tukové bunky zmenšili. Môže za to malý, svetlocitlivý pigment nazývaný melanopsín, ktorý sa nachádza aj v sietnici oka. Funguje v oku ako akýsi svetelný senzor a je zodpovedný za denný a nočný rytmus nášho tela. Môže tiež fungovať ako svetelný senzor vo zvyšku tela a zabezpečiť, aby sa tuk ukladal keď príde zima - ako prirodzená ochrana pred možným nedostatkom potravy v chladnom období. Keď slnečné svetlo dopadne na pokožku, až dve percentá modrého svetla sa dostanú do podkožného tukového tkaniva. V tukových bunkách sú jednotlivé tukové kvapky. Pod vplyvom svetla sa tieto zmenšujú a ich počet klesá. Pri pravidelnom dopade svetla sa obsah tuku v testoch významne znížil. Stále však nie je jasné, aké intenzívne musí byť svetlo, aby sa spustilo zmenšenie tukových buniek. V každom prípade je vhodné tráviť v zime veľa času vonku, ak to počasie umožňuje. Prípadne môžete zájsť do solária, pretože aj tam funguje modré svetlo. To je obzvlášť užitočné, keď je vonku príliš chladno na to, aby ste svoju pokožku vystavili slnku. Aj keď svetlo nakoniec proti obezite nepomôže, je to určite dobré pre myseľ a všeobecnú pohodu. To zase zvyšuje vašu motiváciu a nepriamo podporuje chudnutie.

 

Nedostatok vitamínu D môže brániť chudnutiu

 

Slnko má ešte jednu dôležitú funkciu. Pretože zaisťuje, že vaše telo produkuje vitamín D. To sa nachádza napríklad aj v tučných rybách, ale v tak malých dávkach, že to telu nestačí. V tejto krajine je nedostatok vitamínu D typickým zimným ochorením, ktoré je spojené s únavou, apatiou a zlou náladou. Kvôli nedostatku pohybu môže byť nedostatok vitamínu D nepriamou príčinou hromadenia zimného tuku. V skutočnosti však existuje konkrétna súvislosť medzi nadváhou a príznakom nedostatku.

Pretože ak je obsah vitamínu D v tele príliš nízky, tuk sa ľahšie ukladá čo sťažuje chudnutie. Tuk sa spaľuje ťažšie a zvyšuje sa pocit hladu. Pokiaľ teda venujete zvýšenú pozornosť svojej strave a máte dostatok pohybu ale zimný tuk je stále tvrdohlavý, mali by ste si dať zistiť výšku hladiny vitamínu D v tele a podniknúť kroky proti jeho nedostatku. Funguje to napríklad pri doplnkoch vitamínu D, ktoré sú dostupné vo forme tabliet. Alternatívou je návšteva solária. Tu získate v priebehu niekoľkých minút vysokú dávku slnečného žiarenia, ktoré stimuluje produkciu vitamínu D.

 

Zdravé chudnutie športom a správnou stravou

 

Slnko je dôležitým faktorom pre naše zdravie ale nedokáže zázraky, pokiaľ ide o odbúravanie tukov. Najlepším spôsobom ako sa zbaviť zimného tuku je správna strava a cvičenie. V zásade dochádza k poklesu keď máte deficit kalórií. To znamená, že konzumujete menej kalórií ako prijímate. Rozlišuje sa medzi základným a celkovým výdajom. Bazálny metabolizmus je to čo vaše telo potrebuje, pokiaľ ide o energiu aby fungovalo. Bazálny metabolizmus sa vyčerpá aj keď celý deň ležíte v posteli a inak sa nehýbete. Celkový obrat sa počíta takto: bazálny metabolizmus plus aktivity, ktoré robíte počas dňa. Patrí sem napríklad chôdza na autobus, beh po práci alebo prechádzka so psom. Podľa toho čo robíte celý deň, máte vyšší alebo nižší celkový obrat. Napríklad tí, ktorí pracujú v kancelárii, jazdia tam autom a trávia večer na pohovke, spália veľmi málo kalórií z činnosti. Ak naopak pracujete fyzicky, napríklad na stavbe alebo v nemocnici a ste celý deň v pohybe, máte výrazne vyšší celkový obrat. Výsledkom je počet kalórií, ktoré môžete zjesť. Pre zdravé chudnutie by mal byť deficit medzi príjmom potravy a celkovým obratom okolo 500 kalórií. Ak veľa športujete, prirodzene máte vysokú spotrebu kalórií a podľa toho môžete jesť viac. Zdravé chudnutie preto najlepšie funguje v kombinácii dobrej stravy a pohybu. Jednou ranou zabijete dve muchy, ak v zime trénujete aj vonku. Robíte teda niečo pre svoju hladinu vitamínu D, svoju náladu a zároveň svoje telo. A po tréningu sa odmeníte chutným a zdravým jedlom zároveň.

 

               

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Kde nás nájdete

Solárne štúdio Ergoline

Bohrova 1

851 01 Bratislava

Otváracie hodiny

PO - NE  9:00 - 21:00

Potrebujete poradiť? Zavolajte nám.
Logo
www.kozmetika-ergoline.sk
Michaela Čerňanská
Po - Pia 9 - 18 hod
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk